Nå er det tid for påskelam

Klassisk lammestek

Min favoritttid på året er når lammet kommer i butikkene, og der har vi to sesonger her i Norge – påske og høsten. 

Lam i alle varianter fra bog, skank eller filet er noe av det beste og mest smaksrike kjøttet man kan få tak i. Lammelår eller lammestek er det vi som oftest setter på middagsbordet.

Men vi anbefaler deg å titte inn på Maschmanns Matmarked for den fantastiske oppskriften på lammebaron med passende tilbehør. Lammebaron er en utbeinet lammesadel rullet til perfeksjon og er skikkelig festrett. 

Vinvalget
Når det gjelder vinvalget så gjelder det å finne en vin med nok fylde og friskhet, men som også har nok tanniner til å renske opp i det smaksrike fettet som gjør lam så unikt.

Vinene vi anbefaler her vil passe bra med de forskjellige varianter av lammet.

Vi anbefaler alltid å lufte vinene i en karaffel god tid i forveien med en serveringstemperatur på maksimum 16 grader.

Her finner du viner som er lett tilgjengelig i de fleste store Vinmonopol, men også noen gode anbefalinger på viner du bør bestille nå slik at du får de i god tid til påsken. 

Toppviner til lammebaron og -carré

Toppviner til lammestek

Vinene du bestiller til festrettene